Al-Karkh Hastanesi Laboratuvar Açılışını Tamamladık.

Al-Karkh Hastanesi, Bağdat Sağlık Departmanı Genel Müdürü Al-Karkh, Dr. Gasib Latif Ali Al-Hijami’nın katılımları ile IRAK’ın Laboratuvar ve analitik alanında dört Eğitim ve Araştırma Hastanesinin (Al-Amamin, Al-Karama, Al-Tafel ve Yarmouk) anahtar teslim laboratuvar projesi tamamlanıp İşletme hizmeti verilmektedir.

8.Sağlık Zirvesi Platformu

Türkiye sağlık sektörünün sorunlarına çözüm aramak, inovatif, özgün ve çözüm odaklı bir şekilde sektörün geleceğini şekillendirmek ve böylece sektörün sürdürülebilirlik ve istikrar arayışına katkı sağlamak amacıyla her yıl organize edilen Sağlık Zirvesi, 2019 yılında 8. Sağlık Zirvesine DELTA TRADE COMPANY olarak katılım sağlamış bulunmaktayız.

BAĞDAT (Kerh Bölgesi) Laboratuvar Konferansı

DELTA TRADE COMPANY Ailesi olarak IRAK’ta Labaratuvar konferansı düzenleme etkinliğini tamamladık.

 

HÜSEYİN SAHİN SEİS DERGİSİNE VERDİĞİ RÖPORTAJ

Türkiye’de yaklaşık 100’ün üzerinde anahtar teslim proje, yurtdışında 15’e yakın komple hastane projesi ile tıbbi cihaz sektöründe öncü kuruluşlar arasında yer alan DELTA TRADE COMPANY firmasının Genel Müdürü Hüseyin Şahin ile firma faaliyetleri ve teknik servis hizmetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 DELTA TRADE COMPANY firmasının kuruluşu, ülkemiz sağlık sektöründeki yeri ve misyonundan bahseder misiniz? tıbbi cihaz

DELTA TRADE COMPANY (DTC) ilk olarak Almanya da faaliyetlerine başlamıştır ve 1997 yılından beri faaliyetlerine Türkiye’de devam etmektedir. tıbbi cihaz

DELTA TRADE COMPANY Grubu; DTC Türkiye, DTC Almanya ve DTC teknik servis birimi ve 200 personelin üzerinde hastanecilik konusunda çok büyük bir bilgi birikimine sahip olup bu konudaki tüm ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

DTC’nin temel çalışma alanı; anahtar teslim hastane projesi olarak adlandırılan sıfırdan başlayarak bir sağlık kuruluşunda kullanılması gereken her türlü medikal cihazın planlanması, hastaneye satışı, kurulması, devreye alınması ve kurulum sonrası eğitiminin verilmesi gibi hizmetleri kapsamaktadır.

Misyonumuz, sağlık yatırımı yapacak yatırımcılara nitelik ve bütçeye göre çözüm ortağı olmaktır. Tıbbi cihazlar için yurt içinde ve yurt dışında yaygın bir servis ağımız bulunmasının yanında, çalışmalarımıza marka-model bağımsız bakım-onarım ve kalibrasyon hizmeti vererek devam etmekteyiz.

Firmamız, ISO 9001:2008 Kalite Belgesi ve medikal alanda faaliyet gösteren firmalar için geçerli olan ve Türkiye’de büyük üreticiler dışında çok az sayıda firmanın sahip olduğu ISO 13485 belgelerine de sahiptir.

Türkiye’de kendi alanımızda önemli bir paya ve öneme sahip olduğumuzu düşünüyorum. Zira müşterilerimize sunduğumuz farklı marka, menşei ve model seçenekleriyle; yatırımcıya satın alma sürecinde karar verme kolaylığı sağlıyor, kullanım açısından ise hekim konforunu artırıyoruz.

 Tüm bu güçlü yanlarımızla birlikte yurtiçinde 100 hastaneyi anahtar teslim olarak faaliyete geçirdik. Yurtdışı ayağında ise Güney ve Kuzey Irak, Moldova, Kosova, Lübnan, İran, Libya, Kazakistan, Somali, Gana, Kenya, Tanzanya ve Sudan gibi ülkelerde faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Örneğin şu anda Sudan’da 54 adet hastaneye bakım-onarım ve kalibrasyon hizmeti sunmaktayız. Aynı zamanda bu ülkede üst düzey teknolojiye sahip Elektronik Kart Laboratuvarı’nı (PCB) kurduk. tıbbi cihaz

DELTA TRADE COMPANY SADER üyesi oldu

DELTA TRADE COMPANY (DTC) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şahin, SADER (Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği) üyesi oldu. İstanbul’da düzenlenen törende Şahin’in rozetini Medikal News dergisi yazarı Prof. Dr. Melih Bulut taktı. Prof. Dr. Melih Bulut, sağlık geleceğinin nereye gittiği ve sağlıkta inovasyonun önemi ile ilgili bir de sunum gerçekleştirdi. Dr. Hasan Kuş da değer bazlı sağlık hakkında bir sunum yaptı.

DELTA TRADE COMPANY

Medikal Sektöründe nitelikli ve kaliteli teknik servis hizmet sunuyor.

Ürün ve çözüm sunmanın ötesinde, satış sonrasındaki süreçte de, kaliteli hizmet sunmayı hedeflediklerini söyleyen DTS/DTC Teknik Servis Müdürü Cem Sevgili sorularımızı yanıtladı.

Delta Trade Company ve Dijital Teknoloji Servisi (DTC/ DTS ) tüm hastane tıbbi cihaz ve Laboratuvar ekipmanlarının yurtdışından ithalatını yaparak Türkiye pazarında ve diğer ülkelerde ( Güney-Kuzey Irak, Moldova, Kosova, Suriye, Lübnan ve Somali ) satışını ve teknik desteğini yapmaktadır.

Delta Trade Company, yurtdışından; özelliklede Avrupa’dan önde gelen üreticilerden exclusive temsilcilik alarak son 20 yılda sayısız üretici firmayı Türkiye pazarına sokmuş ve geçmiş yıllarda özellikle Ameliyathane / Sterilizasyon cihazları ve Yoğun Bakım Ünitelerinde üretim yapan firmalar ile yakın ilişkiler içinde oldu. DTC olarak ithalatını yapmakta ve WELT markası adı altında imalatına başlamıştır cihazlar için yurt içinde ve yurt dışında yaygın bir servis ağı bulunmakta. Teknik Servis ve Satış Sonrası Hizmetler alanlarında faaliyet gösteren Dijital Teknoloji Servisi, TSE tarafından verilen TS 12426 ve Satış Sonrası Hizmetler Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip. DTC’nin temel çalışma alanının anahtar teslim hastane projesi olarak adlandırılan sıfırdan başlayarak bir hastanede kullanılması gereken her türlü medikal cihazın planlanması, hastaneye satılması, kurulması ve kurulum sonrası eğitiminin verilmesi olarak ifade eden DTC/DTS Teknik Servis Müdürü Cem Sevgili, teknik servis hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu.
DTC_1962

Kendinizden ve firmanızdan biraz bahseder misiniz?
Yaklaşık 17 yıldır DTC GRUP Firmasında aktif olarak çalışmaktayım, Profesyonelce hizmet vermek adına 2004 -2005 yıllarında Dijital Teknoloji Servisi adında medikal servis firmamız kuruldu. Kurulan yeni firmanın Teknik Servis Müdürlüğünü yapmaktayım.

Müşterilerimize cihaz teslimatı, bakım, onarım hizmetinde hızlı destek vermek adına organizasyon işlemlerini koordinasyon bölümündeki personelimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Medikal cihazlar hassas cihazlar ve bizim de hızlı reaksiyon göstermemiz gerekiyor. Bir arızada veya bir projede hızlı hizmet vermemiz gerektiği için koordinasyona ve lojistiğe çok önem veriyoruz.

Dijital teknoloji servisi, medikal teknik servis firmaları ve medikal kalibrasyon firmaları arasında uzman kadrosu ve müşteri memnuniyeti ile sektöründe öncü ve önemli bir yere sahip. Uzman kadromuz, gerekli belgelerimiz (TSE,ISO veTÜRKAK), kaliteli hizmet politikamız ve teknolojik donanım ile bakım, onarım ve kalibrasyon alanında müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Teknik servis hizmetlerinizden biraz bahsedebilir misiniz?
Gerek kamuda gerekse özel sektörde Türkiye’nin önde gelen sağlık hizmeti sunucuları, sürdürülebilirlik konusunda Delta Trade Company ve Dijital Teknoloji Servisi sistemlerine ve çalışanlarımızın uzmanlığına güveniyor. Teknik servis hizmetlerimizi,kalite standartlarının gerekleri doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz. ISO 9001:2008 ve Hizmet Yeterlilik Belgelerine sahibiz.Ayrıca,Kalibrasyon çalışmalarını TÜRKAK Kurumundan akredite bir laboratuar olarak yürütmekteyiz. Hizmet verdiğimiz cihaz gruplarının kalibrasyon çalışmalarını,primer seviyede ki laboratuarlardan izlenebilirlik sağlamış olduğumuz referans cihazlarımızla ve konusunda eğitimlerini almış personellerimizle birlikte , 6 aylık veya 1 yıllık periyot aralıklarında çalışmaları gerçekleştiriyoruz.Medikal cihazların doğru değerlerde çalışıp çalışmaması hasta güvenliği ve hekimler tarafından doğru tanı koyulması için çok önem arz ediyor, Hekimler hastalarına cihazlardan alacakları birçok değerlere göre tedavi uyguluyor ve teşhis koyuyorlar, bu sebepten cihazların bakımlarının periyodik olarak zamanında uzman kadro ve ekipmanlarla yapılması gerekmekte, Firmamız bakım anlaşması yapılmasına bu sebepten önem vermektedir.

Firmamız hastanelerle medikal cihazlarının periyodik bakım anlaşmalarını yapmakta ve uzman bakım ekibimiz ve test cihazlarımızla periyodik koruyucu bakımını tamamlamaktadır.

Yaklaşık 8 yıldır akreditasyon Türkiye’de ciddi şekilde ele alınıyor. Medikal Cihazların doğru çalışıp çalışmadığını test eden referans cihazlarımız mevcut. Doğruluk testini geçemeyen cihazlar olur ise, hastane sorumlularına bilgi veriliyor ve gerekli görürlerse tarafımızca onarım işlemini gerçekleştiriyoruz. Onarım sonrası cihaz tekrar kontrolden geçirilerek doğru çalışıp çalışmadığının tespiti referans cihazlar ile yapılıp çıkan sonuçlar doğrultusunda sertifika ve ölçüm raporu halinde düzenlenerek bir sonraki kontrole kadar cihazların kullanılması sağlanıyor.

Bu periyotlar 6 ay ile 1 yıllık süreçlerde belirli standartlar içerisinde kontrolleri yapılmakta.
Medikal cihazların kullanım sıklığına göre kurumun isteği üzerine periyodik kalibrasyon zamanından önce tekrar kalibrasyon işlemi yaptırabilir.
Kalibrasyon periyodu aralığında cihaza servis müdahalesi gerekir ise işlem sonrası kesinlikle kalibrasyon testi tekrarlanmalıdır.

Servisimiz, distribütör olduğumuz ürünlerin yanı sıra marka bağımsız medikal cihazlara teknik servis hizmeti vermektedir. Klinik sistemler, ameliyathane ve yoğun bakım ürünlerine hizmet vermekteyiz. Elektronik laboratuarımızda, personelimizle, gerekse cihazlarımızla elektronik arızalara ve yazılımsal hatalara müdahale edebiliyoruz. Bu da cihazların onarım maliyetini minimuma düşürüyor. Avrupa’da ve Türkiye de ki distribütör olan firmalar direk arızalı olan elektronik kartları yenileri ile değiştiriyor, Bu sebepten de maliyet yüksek çıkıyor.

Türkiye’de ise genellikle tamir yöntemine gidiliyor ki sorun çözülemez ise en son kartın değişimi gerçekleştiriliyor. Medikal cihaz üreticilerinin çoğunluğu Yurtdışı ve özellikle europa firmalarından oluşmakta bu sebepten yedek parçalarını yurt dışından getirmek ve stoklamak yüksek bir maliyet oluşturmaktadır ki bu da müşterimize yansıyor o nedenle ilk başta Türkiye şartlarına göre yapılması gereken tamir yöntemi önem arz etmektedir.

Tamir yöntemiyle çözülemeyen kartlar yenileri ile değişimi yapılmakta ve ardından belirli testlerden sonra müşteriye cihazları çalışır durumda teslim edilmekte. Kart onarımı sayesinde yüzde 60 ile 80 oranında tasarruf edilmekte.
Kullanıcılarımızın güvenilir iş ortağı olma inancıyla sürdürdüğümüz satış sonrası ilişkilerde tüm süreçlerimiz kullanıcıyı ve müşterilerimizi ön plana alacak şekilde tasarlandı. Müşterilerimizin ve kullanıcılarımızın en basitten en karmaşığa kadar tüm sorunlarıyla ilgilenerek her zaman müşterinin yanında olmayı hedefliyoruz. Proje ve Servis süreçlerinde de müşterilerimizin tek bir kontak ile çalışmalarının karşılıklı olarak faydalar sağladığını görüyoruz.

DTC_1979
Orjinal olmayan ürünler için ne diyeceksiniz?
Orijinal olmayan ve fabrika güvenlik testlerinden geçmemiş parçaların kullanımı öngörülmeyen ve beklenmeyen arızalara yol açabiliyor. Bu arızaların giderilmesi için harcanan emek, zaman ve para ise toplam satınalmamaliyetini artıyor. Ayrıca cihazın uzun sürelerle devre dışı kalması, sağlık hizmet sunumunun kesintiye uğramasına da neden oluyor ve gelir kayıplarının artmasına neden olabiliyor. Bu nedenle medikal cihazlarının üst düzeyde verimli kullanabilmek için; Üretici firma fabrika testlerinden geçmiş orjinal yedek parçaların kullanımına, bakımların zamanında yapılmasına, bakım ve servis hizmetinin eğitimli uzmanlardan alınmasına, önem verilmesini öneriyoruz.

Bunların dışında orijinal olmayan OEM dediğimiz ürünler mevcut. Ama bazı ürünler orjinalinden daha uzun ömürlü çalışıyor. Bunlarda hasta ile cihaz arasındaki kablolar. Bu kabloların özelliğine göre esnekliği değişebiliyor kullandıkları PVC malzeme. Bunlarda kaliteye yansıyor. Biz o kadar çok farklı markalarda tespit ettik. Yan sanayi OEM dediğimiz tabi ki belirli kalitede olan ürünler orjinalinden daha uzun ömürlü çalışıyor. Ayrıca aynı verileri alabiliyoruz. Firmamızın en önemli özelliği test cihazları ve porselenimize yaptığı yatırımdır, bu sebepten OEM parçaların değişimi sonrasında performans testlerini yapabiliyoruz.
Bu testlerden sonra belirli kalitedeki OEM parçaları cihazlarında kullanabileceğimizin bilgisini veriyoruz ayriyeten müşterimize orjinal parça tedariki de gerçekleştirebiliyoruz.
Piyasada çok uyumlu görünen yedek OEM parçalar mevcut, bu parçalar gerekli testlerden geçmeden cihazlarda kullanıldığında hem cihaza zarar veriyor hem de hekimin doğru teşhis yapmasına engel oluyor (orjinal olmayan parçalar ve aksesuar kullanımında üretici firmanın kalite belgelerine sahip olması ve parçaların veya aksesuarların detaylı testlerden sonra kullanılması önemli)

Teknik serviste kaç tane ürünün servis hizmetini veriyorsunuz?
Ürün yelpazemiz Delta Trade Company olarak ortalama 15 marka ürün mevcut ancak bu markaların da içerisinde teşhis cihazları, yoğun bakım gibi farklı kalemlerin ürünleri de mevcut. Firmamız ürün yelpazemizde bulunan markalar ve onların alt segmentlerinin teknik servis hizmetlerini en iyi şekilde, kaliteli ve maliyette tasarruf sağlayacak çözümlerle hizmet vermektedir. Bizim ana servisimiz İstanbul’da olup Ankara’da da ofisimiz ve teknik personelimiz mevcut, Tüm Türkiye geneline buradan hizmet veriyoruz. Müdahale anlamında ise, yetkili firmanın bize yüzde 90’lar civarına kadar yetkisiyle müdahale edebiliyoruz veya üretici firmanın izniyle günlük şifreler ile ki şu anki cihazlar günlük şifrelere kadar düştü ve günlük müdahale tarihini bildiriyoruz üreticilere Ve o tarihteki şifreye göre o cihaza müdahale ediyoruz. Bu da üretici firma cihaza yapılan müdahaleyi, cihaza müdahale eden personele kadar takıp edebiliyor. Artık üretici firmalar ar-ge lerinde bunlara dikkat ediyor.

Hastanelerin, tıbbi cihazların arızalanmasında yetkili servisleri kullanmaları için nelerin yapılması lazım?
Son dönemde gerçekleşen yapılanmalar, önümüzdeki dönemlerde sağlık kurumlarındaki tıbbi cihazların kalite ve performanslarının etkin bir şekilde takip edilmesini sağlayacaktır. Burada cihazların kalibrasyonu ve periyodik bakım onarım işlemini yapan firmalarının yeterli yetkililik sertifikalarına sahip olup olmadığının kontrol edileceğine inanıyorum.

DELTA TRADE COMPANY Medikal Aydınlatma Eğitimi

Delta Trade Company firmasına Derungs Medikal Aydınlatma ürünlerimizle ilgili eğitim verildi. Eğitimimiz boyunca büyüteçli aydınlatma, operasyonel aydınlatma ve cerrahi aydınlatmalar üzerine teknik ve kapsamlı bilgiler aktarıldı. Eğitimimize katılan ilgili katılımcılara çok teşekkür ederiz.

Pınar Mühendislik, 2006 yılından günümüze aydınlatma konusunda dünya lideri Waldmann®’ın Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. Waldmann ve bünyesine kattığı Derungs® firmasının endüstriyel aydınlatma, ofis aydınlatması ve medikal aydınlatma alanındaki ürünlerini Türkiye pazarına sunmaktadır.