Müşterilerimizin memnuniyetini ve güvenini sağlayacak, kusursuz hizmetleri, tam zamanında, topluma hizmet anlayışı ile sunmak öncelikli amacımız ve görevimizdir.

“Sürekli iyileştirme“ anlayışı doğrultusunda kalitemizi ve teknolojimizi daima geliştirerek toplam kaliteye ulaşmak için; çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz arasında saygı ve güven bağının kurulması kalite politikamızın temel amacıdır.

Bunları gerçekleştirirken de; yasalara ve standartlara uygun çalışmak ve çalışanlarımızı sürekli   eğiterek gelişen teknolojiye uyumlarını sağlama konusunda kararlıyız.

Kalite Yönetim Sistemi aracılığı ile “KALİTE” yi olmazsa olmaz bir zorunluluk” olarak görmek ve bu çerçevede;

Yaptığımız çalışmalarda müşteri memnuniyetini her şeyden üstün tutmak,
Yasalara ve mevzuatlara uygun çalışmak,
Teknolojik gelişmeyi yakından takıp ederek sürekli iyileştirme bilinciyle güvenilir, dürüst, planlı ve zamanında istenen hizmeti gerçekleştirmek,
Kuruluşumuzda çalışan personelin gelişimini, kariyerini geliştirmek için planlanan aralıklar ile eğitimlere önem vererek eğitimli personel ile çalışmaktır.”

 

KALİTE YÖNETİMİ

 

DELTA TRADE COMPANY SAĞLIK A.Ş., olarak faaliyet kapsamımızdaki hizmetleri vermek için gereken ulusal ve uluslararası kalite ve yeterlilik standartlarını sürekli takip etmekte ve uygulamaktayız.

Bu kapsamda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Hizmet Yeterlilik Belgesi, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 13485:2016 Tıbbi Cihazlar İçin Kalite Yönetim Sistemi, ISO 10002:2014 Uluslararası Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

KALİTE BELGELERİMİZ

ISO 9001:2015
Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası

ISO 13485
Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi

ISO 10002
Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

TSE hizmet yeterlilik belgesi
Türk Standartları Enstitüsü HYB